سوره سجده دار فصلت
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷

استفتائی درباره آیه سجده دار سوره فصلت از مراجع عظام تقلید انجام گرفته است که خدمت شما عزیزان تقدیم می دارم:
با سلام و احترام
متاسفانه مشاهده میشود علیرغم آنکه ظاهرا شیعیان قائل بر این موضوعند که آیه سجده دار سوره فصلت آیه ۳۷ این سوره (منتهی به تعبدون) میباشد و تنها بخشی از اهل سنت این آیه را آیه ۳۸ (منتهی به یسأمون) میدانند. انبوهی از قرآن های موجود در کشور (عمدتا چاپ شده در سالهای اخیر) علامت سجده واجب را در پایان آیه ۳۸ چاپ کرده اند و گویا براثر عدم دقت انتشاراتی ها حتی در قرآن هایی که عنوان ترجمه حضرت آیت الله مشکینی (ره) و حجت الاسلام شیخ حسین انصاریان را بر جلد خود دارند، با همین نقیصه چاپ و توزیع شده اند.
۱ - آیا اصولا این اختلاف نظر، اختلاف نظری شیعی و سنی است؟
۲ - نظر حضرتعالی در خصوص شماره آیه دارای سجده واجب در سوره فصلت چیست؟
۳ - اگر نظر مبارک بر آیه ۳۸ میباشد با توجه به اینکه  ترکیب «واسجدو» در آیه ۳۷ می باشد آیا تلاوت آیه ۳۸  به تنهایی، مستوجب سجده است؟      
۴ - اگر صدا و سیما در هنگام پخش سوره فصلت تا کنون دقت ویژه ای روی ان موضوع نداشته، در حال حاضر هریک از مسؤلین ذیربط آن رسانه و انبوه مخاطبین ادوار گذشته چه وظیفه ای دارند؟
با سپاس

دفتر مقام معظم رهبری:::
ج ۱و۴) این پایگاه فقط پاسخگوی سؤالات عام فقهی می باشد.
ج ۲و۳) آیه ۳۷ سوره فصلت آیه سجده دار است.

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی:::
بسم الله الرحمن الرحيم
:: با اهداء سلام و تحيت؛
پاسخ:  1و2- در اينكه آيا سجده بعد از آغاز آيه اول (جمله تعبدون) واجب است يا بعد از اتمام هر دو آيه (جمله و هم لا يسامون) در ميان فقهاى اهل سنت گفتگو است، گروهى اولى را پذيرفته ‏اند، مانند شافعى و مالك و بعضى دوم را ترجيح داده ‏اند مانند ابو حنيفه و احمد حنبل، اما به عقيده علماى اماميه بر اساس رواياتى كه از اهل بيت علیهم السلام وارد شده است محل سجده همان جمله "تعبدون" است و اين از سجده ‏هاى واجب قرآن مى‏ باشد. 3- قرائت آیه 38 به تنهایی سجده ندارد. 4- اگر ملاک را آیه 37 قرار می داده اند، تکلیفی در این مورد ندارند.
همیشه موفق باشید.

دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی:::
آیه سجده در سوره فصلت آیه ۳۷ و تا کلمه «تعبدون» است.

www.meza.ir

sapp.ir/MaktabEmamZaman

نظــر شما